Dovolená v Rusku

S kamarádkou fotografkou jsme se rozhodly, že letos vyjedeme na poznávací dovolenou do Ruska. Naplánovaly jsme si cestu Transibiřskou magistrálou do Vladivostoku vlakem,a pak zpátky, abychom si nekazily zážitky drkotáním po neopravovaných silnicích, leteckou dopravou. A na naplánování naší cesty a vyřízení všech formalit jako je cestovní pojištění, dvě zpáteční letenky (nejlépe velmi levné), informace o místě pobytu, jízdenky na vlak, sehnání tipů na levné ubytování a na vyřízení víza do Ruska pro nás dvě jsme si vyhradily jedno odpoledne. A bohatě nám k tomu stačilo.

Na internetu jsme našly společnost, která nám bez zbytečně zdlouhavého postávání na konzulátu a směšného cestování do Prahy a zpátky sama vyřídí vízum do Ruska. Stačí jim k tomu vyplnit dotazník, přidat kopii pasu a do balíčku přihodit pasovou fotografii. Jo, a taky jsme tam musely do obálky přidat potvrzení o cestovním pojištění, které bude trvat po celou dobu našeho pobytu v Rusku a taky pozvánku do Ruska. Tu pozvánku seženete na netu okolo 20 eur, ale na té stránce vám ji taky nabízejí, takže je možná lepší zařídit si krom víza do Ruska i tu pozvánku přes ně.

Transibiřská magistrála je nejdelší železniční trať a my vlakem podle plánu projely všemi městmi – Moskva (tam jsme nastupovaly), Nižnij Novgorod, Perm, Jekaťěrinburg, Omsk a poslední naší zastávkou byl Vladivostok. V každém městě jsme strávily den až tři. Cena ubytování na jednu noc se za jednu pohybovala okolo 100 (velmi mizerné ubytování) až po 500 rublů (slušné ubytování, dál jsme cenově zajít nechtěly). V Rusku jsme strávily asi tři týdny a odvezly si spoustu zážitků a fotek. Jsem ráda, že v současnosti je všechno vyřizování – od shánění víz do Ruska, vyřizování cestovního pojištění i shánění levných letenek tak jednoduché. Příští rok plánujeme vyjet do nějaké exotičtější destinace. Nejspíš do Thajska. Už se nemůžu dočkat.