Před cestou do Číny:

Chystáte se někam dál než do Evropy? Například do Číny? Cesta téměř přes půl světa ale vyžaduje víc než jen sbalené kufry a hotovost v kapse či na účtu. Jeden z nejdůležitějších dokumentů, který budete určitě potřebovat je vízum. Bez správně vyřízeného víza Vás nepustí do země nebo zpátky domů.

Vyřizování víza do Číny ale není nic jednoduchého. První věc je místo velvyslanectví – v Česku ho najdete jen v Praze. Navíc s sebou potřebujete fotografii, formulář (vyplněný) a platný cestovní pas včetně jeho kopie. Je nutné, aby platnost trvala ještě 6 měsíců po návratu a také aby zde byly dvě volné strany (pro vízum).

Dále je také nutné, abyste předložili kopii letenky (stačilo by i potvrzení o zaplacení) a také velmi podrobný harmonogram celé cesty po Číně. Záleží také na tom, jaký máte status aneb jestli cestujete jako student, pracující nebo jen jako nezletilý se zákonným zástupcem. V tomto případě potřebujete určitě vízum. Pokud byste pouze jeli navštívit příbuzné, tak není třeba vyřizovat vízum, ale budou potřebné jiné dokumenty jako zvací dopis, kopie letenky a také doklad o příbuzenském poměru. Pokud potřebujete vycestovat velmi narychlo, tak je nutné dopravit se na ambasádu a osobně si o vyřízení víza zažádat.

Je tedy nutné velmi dobře zvážit, co všechno je třeba promyslet ještě před cestou a při vyřizování. Pokud byste jeli žádat o vízum do Prahy například z Moravy, tak chybějící fotografie nebude tak velký problém jako pas zapomenutý doma. Vyplatí se tedy být co nejpečlivější.

Problémy s vízem ale nejsou tou jedinou hrozbou, která Vás může na cestě do zahraničí potkat. Je potřeba být neustále opatrný – ukradená peněženka s veškerými doklady Vám může dovolenou nebo pracovní pobyt nepříjemně prodloužit, a pokud neumíte obstojně anglicky, těžko se budete s Číňany domlouvat.