Rusko víza

Rusko víza

Pokud plánujete výjezd do Ruska z jakéhokoliv důvodu, pak Vás nejspíše nemine vízová povinnost. Jinými slovy, čeká Vás kolotoč poplatků, administrativy a zřejmě i cestování po úřadech. Rusko víza se totiž v České republice udělují pouze na třech místech, a pokud tedy žijete například v Ostravě, tak Vám nezbude nic jiného než vyrazit do Brna, které je nejbližším místem, kde si můžete podat žádost o vízum. Za tu se platí poplatek, který si Rusko víza stanovilo ve výši 35 až 70 EUR, což dělá devět set korun minimálně a maximálně osmnáct stovek. Dražší typ Rusko víza je expresní, to znamená, že bude vyřízené v kratší době. Obě tyto víza mají platnost maximálně 90 dnů. Rusko víza se udělují na konzulátech, které zároveň rozhodují o tom, zda se Vám povinnost vyřizovat si Rusko víza vyhne.

Skupiny obyvatel, které jsou od této povinnosti osvobozeny, jsou zejména děti, studenti nebo osoby, které mají zvláštní typ pasu. Jedná se o úřední, služební, diplomatický nebo zvláštní pas. Patří sem i výzkumní pracovníci nebo mladí lidé do pětadvaceti let, kteří pracují pro neziskové organizace a v rámci této své činnosti se mají zúčastnit akce, kterou organizuje daná nezisková organizace. Jak bylo ale řečeno, o tom jestli Rusko víza potřebujete nebo ne rozhoduje konzulát.

Určitě se nevyplatí počítat s tím, že například studujete a automaticky víza nepotřebujete. Určitě není příjemné se vracet od ruských ale i jiných hranic s nepořízenou.

Pokud bude rozhodnuto, že vízum potřebujete a nechce se Vám z jakýchkoliv důvodů zabývat vyřizováním víza, pak se můžete obrátit na specializovanou firmu nebo cestovní kancelář, která se touto problematikou zabývá. Na internetu je jich mnoho, a pokud se rozhodnete oslovit cestovní kancelář, určitě Vám pomohou i na některé pobočce.

Rusko se snaží prosadit změnu, po které by rusko víza již nebyly třeba. Zatím se tento návrh nesetkal s úspěchem. Rusko zde totiž naráží na odpor evropských zemí, které se obávají zvýšeného počtu imigrantů a také mafie. Možná se tohoto zjednodušení dočkáme časem.