Víza Rusko

Ať už Vás Rusko přitahuje čímkoliv, musíte počítat s tím, že na hranicích Vás čeká vízová kontrola. Při vstupu do této velké země je totiž potřeba disponovat vízem. Víza se dají získat ještě v České republice. Opatříte si je na jednotlivých ambasádách nebo chcete-li, konzulátech. Ty se nachází v Brně, v Praze a taky v Karlových Varech. Pro podání žádosti o víza se musíte dostavit v ranních hodinách. Zbytek již záleží na Vás a Vašich potřebách. Rusko by sice rádo víza zrušilo, ale zatím tato změna stále ještě nenastává, protože evropské země o ni nemají valný zájem. Můžete tedy čekat na zrušení této povinnosti – možná již od roku 2014.

Pokud se Vám nechce čekat a ani ztrácet čas vyřizováním víza, je tu ještě možnost si nechat vízum vyřídit na internetu od specializované společnosti, pokud si nechcete vízum zařizovat samostatně. Podstatné je hlavně se toho chopit včas, protože těsně před odjezdem už bude pozdě. Víza se vyřizují pouze tři až deset dní, ale pokud na něj nemáte místo ve Vašem cestovním pasu, tak se tato administrativa může protáhnout až na měsíc. Není tedy dobré to odkládat na poslední chvíli.

Rusko nabízí mnoho různých možností vyžití. Můžete zde navštívit velká města, rozmanitou přírodu nebo památky, z nichž mnohé jsou na seznamu UNESCO a určitě tedy stojí za zhlédnutí. Nejvýraznější možností je aktuálně připravovaná olympiáda v Soči, která se uskuteční v roce 2014. I proto Rusko tlačí na zrušení povinnosti mít u sebe víza při vstupu do země. Jak bylo ale řečeno, tato změna je zatím v nedohlednu.

Existují ale i skupiny osob, pro které víza nejsou povinná. Spadají sem hlavně děti, studenti, diplomaté nebo pracovníci neziskových organizací.

Kromě víza budete určitě potřebovat ještě zdravotní pojištění a pozvánku do země. Oba dokumenty jsou povinné. Postup vyřízení zdravotního pojištění se nijak neliší od postupu, který aplikujete dost možná každoročně při vyřizování pojištění na dovolenou. Pozvánku získáte od známého, který žije v Rusku, případě od obchodního partnera, pokud se Váš výjezd bude týkat pracovních záležitostí. Jinou možností je si ho objednat na internetu, kde se cena pohybuje v řádech pětiset korun. Nezapomínejte ale, že být vlastníkem víza je nejdůležitější.